T: 661 832 611
Pozostańmy w kontakcie:
Close
Jak masować niemowlaka?

Jak masować niemowlaka?

Masaż dla niemowlaka? – Spytacie, po co? Przecież, nic mu nie dolega! Nie dopadł go stres, ani nadmierne napięcie mięśni! Dokładnie drogie mamy! Dzidziusiowi nic nie dolega! Ale bardzo potrzebuje waszego dotyku! Mamy instynktownie, głaszczą i przytulają swoje dzieci. Odruchowo też je kołyszą i przemawiają do niego. Mamy wiedzą najlepiej, że najlepszy dla dziecka jest dotyk. To on koi dziecko w płaczu, łagodzi dolegliwości dziecka i zapewnia mu uczucie bezpieczeństwa i miłości. Kobiety w Indiach masaż niemowlaka nazywają codzienną pielęgnacją noworodka.

Do MADOI Centrum Masażu, przychodzą młode mamy, głównie na masaż pleców. Podczas rozmowy, dopytują o masaż niemowlaka zwłaszcza w przypadku bóli brzuszka tzw. „kolce”.

Zachęcamy mamy do stosowania masażu ciała maluszka, niezależnie od występowania bólu brzuszku. Takie działanie nazywamy, prewencyjnym, czyli takim, które może zmniejszyć siłę dolegliwości, lub całkiem je znieść. Należy pamiętać, że „kolki” są efektem niedojrzałych jelit, które jeszcze nie radzą sobie z trawieniem.

Mamą podoba się pomysł masażu dzidziusia, bo jest to okazją do nawiązania większej nici porozumienia i nauczenia się siebie nawzajem. Poprzez dotyk mamy, niemowlę uczy się także jej. To bardzo ważne dla obojga. Zachęcamy także tatusiów, do brania udziału rytuale masażu. Bo to musi być rytuał. Dzieci potrzebują stabilizacji, lubią wiedzieć co się będzie działo za chwile. Kiedy jest pora snu, a kiedy zabawy i oczywiście kiedy jest czas na masaż. No właśnie kiedy?

Tak naprawdę każda chwila, w której dziecko nie jest głodne lub zmęczone będzie dobrym momentem. Ja i moja córka lubiłyśmy masaż po kąpieli wieczornej. Ale Wy drogie mamy możecie, kiedy chcecie. To wy znacie cykl dobowy waszego dziecka najlepiej. Pamiętajcie, także, że w pokoju, podczas zabiegu, musi być ciepło! Niemowlę, potrzebuje czuć się komfortowo, wtedy może być spokojne i odprężone. Pilnujmy tylko, by nie było zbyt gorąco, byśmy nie przeziębili dziecka. Organizm lepiej znosi niższe temperatury. Nie doprowadzajmy do przegrzania!

Maluszka rozebranego, możecie ułożyć na ręczniczku w miejscu, gdzie będzie Wam wygodnie i bezpiecznie. Mogą to być nawet kolana mamy lub taty. Do masażu przygotujcie olej lub oliwę jadalną. Świetnie sprawdza się olej rzepakowy tłoczony na zimno. Ma delikatny, słodkawy zapach i jest aksamitny w dotyku. Najlepiej podgrzać go przed masażem, wtedy dotyk z ciepłym olejem będzie dużo przyjemniejszy.

Klientki dopytują również o częstotliwość masażu. Odpowiadamy, że przez pierwsze pół roku raz, a nawet dwa razy dziennie. Później kiedy dziecko jest bardziej ruchliwe, raczkuje, można się ograniczyć do masaży co drugi dzień. Chyba, że wraz z maleństwem uznacie, że masaże są tak cudownym czasem, że chcecie powtarzać je codziennie, do czego serdecznie zachęcamy!

To tyle słowem wstępu. Teraz podam wam kilka technik, używanych podczas masażu niemowlaka. Zachęcam do mówienia do dziecka, opowiadajcie mu co będziecie robić. Gdzie będziecie go dotykać, w jaki sposób. I uśmiechajcie się! To wszystko razem będzie jeszcze lepiej działać na Wasze dziecko. Wzmocni więź i zaufanie.

Masaż zaczynamy od stópek i nóżek. Jest to ważne, bo daje czas dziecku na przyzwyczajenie się do dotyku, do specyficznych ruchów. Każdy ruch poprzedź delikatnym głaskaniem.

 1. Technika masaż hinduski – lewą ręką przytrzymaj nóżkę w kostce, prawą obejmij udo dziecka przy pośladku po stronie zewnętrznej. Przesuń dłoń w górę (lekko uciskając), chwyć nóżkę w kostce, a lewą ręką zacznij masaż przy pośladkach po stronie wewnętrznej.
 2. Technika prasowanie – obejmij stopę dziecka. Przesuwaj kciukiem od pięty do palców, lekko uciskając stronę podeszwową. Powtarzaj ruch raz jednym raz drugim kciukiem.
 3. Technika ściskanie paluszków – jedną ręką przytrzymaj nóżkę w kostce. Drugą delikatnie ściskaj każdy paluszek po kolei.
 4. Technika wałkowanie – weź kolano dziecka między wyprostowane dłonie i przesuwaj dłonie do kostki tak, jakbyś rozwałkowała w dłoniach ciasto.

Masaż brzuszka. Okrężne głaskanie brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara, działa kojąco na układ jelitowy. Pomaga uwolnić gazy, ułatwia wypróżnianie, gdyż wspomaga przesuwanie mas kałowych. Kierunek masażu jest następujący: od podstawy klatki piersiowej w dół, a przy ruchach okrężnych, zgodny z ruchem wskazówek zegara.

 1. Technika młyńskie koło – masuj delikatnie brzuszek od żeber do podbrzusza, raz jedną, raz drugą ręką. Ułóż ją płasko i wykonuj ruch jakbyś chciał zgarnąć piasek. Następnie prawą obejmij nóżki dziecka w kostkach i przytrzymaj w górze, a lewą masuj brzuszek jak poprzednio.
 2. Połóż płasko swoje kciuki po obu stronach pępka, a następnie rozsuń je na boki. Masuj cała długością kciuków, a nie tylko ich czubkami.
 3. Technika Słońce i Księżyc – palcami prawej ręki rysujesz po lewej stronie brzuszka półksiężyc, a palcami lewej masujesz brzuszek zgodnie z ruchami wskazówek zegara, zataczając „słoneczny krąg”. Kiedy prawa ręka jest w górze, lewa powinna być na dole.
 4. Technika I love you – przesuń palcami prawej ręki po lewej stronie brzuszka dziecka pionowo, od żeber w dół.

Love – przesuń palcami prawej ręki nad jego pępkiem, od twojej lewej do prawej strony , kreśląc odwróconą literę „L”.

You – masuj mu brzuszek kreśląc wokół pępka odwróconą literę „U”, od twojej lewej strony. Masuj płasko ułożoną dłonią.

 1. Technika spacerek – przespaceruj się opuszkami palców w poprzek brzuszka dziecka – od twojej lewej do prawej. Możesz poczuć przesuwające się pęcherzyki gazów.

Masaż klatki piersiowej. Uspokaja on pracę układu oddechowego i serduszka.

 1. Technika otwieranie książki – połóż dłonie na środku klatki piersiowej dziecka. Następnie rozsuń je na boki takim ruchem, jakbyś rozginał strony otwartej książki. Nie odrywaj dłoni przesuń je z powrotem na środek klatki piersiowej, jakbyś rysował serca.
 2. Technika motyl – połóż dłonie po bokach ciała dziecka, końce palców opierając na dolnej części klatki piersiowej. Prawą dłoń przesuń ukośnie w poprzek klatki piersiowej, do jego prawego ramienia. Następnie, delikatnie „naciągając” ramię, wróć do poprzedniej pozycji. Podobnie przesuń lewą dłonią do jego lewego ramienia i z powrotem. Masuj rytmicznie, raz jedną , raz jedną , raz drugą a ręką.

Masaż ramion i dłoni. Rozpocznij masaż od przegłaskania dziecka pod pachami. Masujesz w ten sposób znajdujące się tam węzły chłonne.

 1. Techniki masaż hinduski – masaż wykonujemy na przemian lewą i prawą dłonią, zawsze od ramienia do nadgarstka. Gdy jedna dłoń przytrzymuje rękę dziecka w nadgarstku, druga obejmuje ramię i przesuwa się do nadgarstka. Masaż wykonujemy wewnętrzną krawędzią dłoni (pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym).
 2. Technika wyżymania ręcznika – obejmij ramię dziecka tak, by palec dłoni lewej obejmował rękę do góry, prawej – od dołu. Następnie, lekko ściskając rękę dzidziusia, przekręcaj dłonie w przeciwnych kierunkach, raz w jedną, raz w drugą stronę. Jednocześnie przesuwając je od ramienia do nadgarstka.
 3. Technika paluszków – otwórz kciukiem dłoń dziecka. Masuj każdy paluszek obracając go między swoim kciukiem i palcem wskazującym.
 4. Technika wałkowanie – weź rękę maluszka między dłonie i wykonuj ruchy jakbyś wałkowała w dłoniach ciasto.

Przedstawiłam Wam podstawowe techniki masażu waszych dzidziusiów. Mam nadzieję, że wdrażanie nowego rytuału do pielęgnacji waszych dzieci, przyniesie wam dużo radości i zabawy. Pamiętajcie, by te przyjemności dzielić z tatusiami.