T: 661 832 611
Pozostańmy w kontakcie:
Close
Masaż tkanek głębokich – najskuteczniejsza forma masażu leczniczego?

Masaż tkanek głębokich – najskuteczniejsza forma masażu leczniczego?

Masaż tkanek głębokich (MTG) jest to świadoma, manualna praca z układem mięśniowo-powięziowym. To jedna z najpopularniejszych form masażu leczniczego, która ma za zadanie poprawę funkcji tkanek miękkich, zwiększenie ich ruchomości oraz skuteczne rozwiązywanie problemów i zaburzeń w układzie ruchu. W koncepcji MTG wykorzystuje się wiele indywidualnie dobranych technik: pracujemy przedramieniem, nasadą dłoni, łokciem, czy paliczkami. Pacjent aktywnie uczestniczy w zabiegu poprzez wykonywanie określonych przez terapeutę poleceń, co ma za zadanie zwiększenie skuteczności terapii.

Metoda ta poniekąd wywodzi się z koncepcji Rolfingu, czyli integracji strukturalnej stworzonej przez Idę Rolf. Niestety nie da się jednoznacznie określić, kto jest twórcą tej formy masażu, ponieważ nikt nie stworzył schematu postępowania. Można zatem stwierdzić, że masaż tkanek głębokich jest zbiorem różnych metod i manualnych form pracy z ciałem, takich jak masaż, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, czy terapia punktów spustowych, które sprawiają że koncepcja ta jest uniwersalna i może być modyfikowana na potrzeby indywidualnego problemu czy zaburzenia w ciele pacjenta.

Pomimo swojej nazwy, masaż tkanek głębokich nie jest masażem związanym tylko z tkankami położonymi głęboko. Czynnikiem wyróżniającym masaż tkanek głębokich na tle innych, jest precyzja w doborze terapii i praca na konkretnych mięśniach, powięzi lub taśmach mięśniowo-powięziowych. Dzięki wielu technikom MTG, można pracować zarówno na tkankach położonych bardziej powierzchownie lub głęboko. To terapeuta skutecznie dobiera cel i koncentruje się na znalezieniu źródła dolegliwości oraz na pracy z problematycznym obszarem.

Wskazania do masażu tkanek głębokich:
-stany po złamaniach, stłuczeniach, skręceniach
– wszelkie zespoły bólowe i zwyrodnieniowe
-blizny
-zmniejszona ruchomość tkanek
-wady postawy
-stany przeciążeniowe
-porażenia i niedowłady
-choroby reumatyczne
-zmęczenie, stres, nerwobóle
-wady wrodzone
-przewlekłe zapalenie stawów, mięśni i ścięgien

Bardzo ważnym wskazaniem jest również profilaktyka, bowiem organizm niejednokrotnie daje sygnały, że coś jest nie tak, zanim jeszcze wystąpią wyżej wymienione jednostki chorobowe. Warto więc wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty na konsultacje.

Masaż tkanek głębokich jest bardzo często wykorzystywany w Centrum Masażu Madoi. Ze względu na jego uniwersalność i natychmiastową skuteczność, jest on jednym z podstawowych elementów wykorzystywanych w terapii i profilaktyce zaburzeń mięśniowo-powięziowych.