T: 661 832 611
Pozostańmy w kontakcie:
Close
Nie zakładaj nogi na nogę!

Nie zakładaj nogi na nogę!

Od zawsze powtarza się nam: nie zakładaj nogi na nogę! Nie krzyżuj nóg! Oczywiście wiemy, że to niezdrowe, jednak mało kto zdaje sobie sprawę co wtedy dzieje się w naszym ciele i do czego może to doprowadzić.

Nieprzyjemne mrowienie? Drętwienie? – to ważne objawy!

Jednym z najczęstszych objawów, które można poczuć zauważyć siedzenia w takiej pozycji – jest mrowienie lub drętwienie stopy, łydki lub pośladka. Są to sygnały, które od razu sugerują nam, że coś w tej pozycji jest nie tak. Nie bagatelizujmy tego! Podczas skrzyżowania nóg uciskamy nerwy i naczynia przebiegające w dole podkolanowym. Odpowiadają one za przepływ krwi i odżywienie tkanek kończyny dolnej. Uciskając naczynia zwiększamy ciśnienie wywierane przez krew na ściany naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do ich uszkodzenia.

Co się dzieje z naszą miednicą i kręgosłupem?

Przy długotrwałym siedzeniu w pozycji, w której krzyżujemy nogi, mamy też wpływ na ustawienie naszej miednicy, a w konsekwencji również całego kręgosłupa. Warto pamiętać, że podczas siedzenia powinniśmy równomiernie obciążać nasze guzy kulszowe (są to twarde, łatwe do wyczucia wyniosłości kostne, znajdujące się pod linią pośladka), co automatycznie sprawi, że ustawienie miednicy będzie prawidłowe.

Zakładanie nogi na nogę sprawia, że miednica skręca się, kręgosłup się rotuje, a stawy biodrowe są nierównomiernie obciążone. Poza strukturami kostnymi, powstaje wtedy również problem z tkankami miękkimi – mięśniami i powięzią, które mają zdolność do kompensacji, zwłaszcza przy
długotrwałej statycznej pozycji. Dlatego też niektóre ze struktur mogą się przykurczyć lub napiąć, co może spowodować dolegliwości bólowe, a w przyszłości nawet wady postawy lub chorobę krążka
międzykręgowego.

Siedź aktywnie i świadomie!

Podczas pracy, zwłaszcza przy komputerze, bardzo rzadko zwracamy uwagę na to jak siedzimy. Gdy jest to pozycja, która trwa stosunkowo krótko – nie ma się czego obawiać. Jeżeli jednak spędzasz przy takiej pracy 8 godzin, czas zainteresować się swoim zdrowiem! Jeśli podczas pracy odczuwasz dyskomfort, dolegliwości bólowe lub mrowienia, dobrym pomysłem będzie umówienie wizyty u fizjoterapeuty lub masażysty.

Jedną z najliczniejszych grup odwiedzających wrocławskie Centrum Masażu Madoi, to osoby prowadzące siedzący tryb życia, których pozycja podczas pracy prowadzi do dysbalansu mięśniowo-powięziowego, objawiającego się bólem – zwłaszcza lędźwi, okolic pośladków i „krzyża.” Nasza wykwalifikowana kadra skutecznie usuwa źródło problemu, a wraz z nim wszelkie nieprzyjemne objawy, a zalecone ćwiczenia lub trening przynoszą pozytywne skutki związane z utrzymaniem prawidłowej sylwetki podczas pracy. Jeśli czujesz, że problem dotyczy również Ciebie, nie zwlekaj – masaż lub terapia manualna może przynieść ulgę już po pierwszym zabiegu!